Włosek włoskowi nierówny… – od czego zależy trwałość efektu depilacji?

Często zastanawiacie się zapewne, od czego zależy skuteczność i długofalowa trwałość zabiegu depilacji woskiem, co powoduje, że jednym z nas włoski odrastają szybciej, innym wolniej, mimo, że w taki sam sposób dbamy o regularność zabiegów? Dlaczego zdarza się też tak, że na tych samych partiach naszego ciała włoski odrastają w różnym tempie i nie jesteście w stanie uzyskać pożądanej gładkości na dłużej?

Z odsieczą w tym gąszczu pytań spieszy nam biologia. Kiedy przyjrzymy się schematowi faz wzrostu włosa możemy dostrzec bardzo ciekawe zależności. Każda z nas rodzi się z konkretnym typem skóry i konkretnym typem owłosienia, dziedziczymy je po naszych przodkach i na ich specyfikę nie mamy najmniejszego nawet wpływu. Jednak znając typologię swojej skóry, możemy nie tylko pomóc sobie w skutecznym doborze sposobu pielęgnacji, ale także wyjaśnić tajemniczą kwestię, dlaczego jedne osoby powinny poddawać się zabiegowi depilacji woskiem częściej, a inne z mniejszą częstotliwością, a także dlaczego włoski pojawiają się nieregularnie i rosną w sobie tylko znanym rytmie?

Cebulka włosa składa się z macierzy i brodawki – z tych dwóch elementów niezwykle ważną rolę w poroście włosa odgrywa brodawka, która steruje całym procesem wzrostu włosków. Żeby zatrzymać wzrost włosa należy usunąć brodawkę, ale czy zatrzymamy porost włosa na zawsze? Otóż nie – dopiero usunięcie więcej niż jednej trzeciej brodawki powoduje, że na trwałe zostaje uszkodzony mieszek włoskowy i nowy włos nie ma możliwości wzrostu.

Złożona budowa włosa i mechanizm jego regeneracji ma ogromny wpływ na trwałość zabiegu depilacji woskiem. Każdy włosek przechodzi trzy fazy swojego rozwoju: w pierwszej (zwanej anagenem) włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a brodawka odżywia włos – ta faza jest idealną do wykonywania zabiegu depilacji. W drugiej fazie (zwanej przejściową lub fazą katagen) całkowicie zatrzymane zostają procesy rozrodcze we włosie, urósł i już większy nie będzie, włos następnie wchodzi w trzecią fazę (zwaną telogenem), kiedy to odżywiany jest z mieszka, obumiera i wypada – zabiegi przeprowadzane w tej fazie są najmniej skuteczne. Włoski szybko odrastają w miejsce tych, które zostały usunięte.

Włosek włoskowi nierówny… - od czego zależy trwałość efektu depilacji?

Włos jest strukturą niejednorodną, co powoduje, że składa się i z elementów stałych, i elementów zmiennych, występujących okresowo i właściwych tylko dla danej fazy. Trwały efekt depilacji może dać jedynie uszkodzenie macierzy włosa wraz z bogato unaczynioną brodawką. Należy więc pamiętać, że włoski na  naszym ciele rosną w różnym tempie, znajdują się w różnych fazach wzrostu, a ponadto fazy te trwają zróżnicowanie długo.

Co zatem zrobić, kiedy okazuje się, że specyfika naszej skóry zakłada, że nasze włoski rosną nieregularnie? Na pewno korzystać z zabiegu depilacji regularnie, kiedy tylko pojawia się taka potrzeba. Jednocześnie warto pamiętać, że stosowanie kosmetyków opóźniających porost włosa może pomóc wyregulować rytm kolejnych depilacji.

Polubmy naszą skórę i nasz naturalny rytm odnowy jej składników – choć bywa to czasem uciążliwe, to przecież skórę mamy tylko jedną!!! 🙂

Close Menu