Depilacja laserowa a pieprzyki i tatuaże

Depilacja laserowa a pieprzyki i tatuaże

Depilacja laserowa pozwala na usunięcie nawet do 90% włosów pokrywających konkretny obszar ciała poddany zabiegowi. Działa na podstawie zjawiska fototermolizy selektywnej. Oznacza to, że wiązka energii jest pochłaniana przez nośnik – barwnik. Dlatego osoby z pieprzykami i tatuażami zastanawiają się, czy taka metoda depilacji jest odpowiednia dla nich. Dowiedz się, czy znamiona i tusz w skórze stanowią przeszkodę do epilacji laserowej.

Epilacja laserowa – na czym polega zjawisko fototermolizy selektywnej?


Do epilacji laserowej mogą być wykorzystywane różne typy lasera: neodymowo-yagowy, diodowy czy aleksandrytowy. Wszystkie one działają przy zastosowaniu zjawiska fototermolizy selektywnej. Wiązka emitowana przez laser przenosi ładunek energii. Jest on pochłaniany przez chromofor, czyli barwnik. Dzięki temu podgrzaniu nie ulega całka tkanka, a tylko np. owłosienie na skórze. W przypadku depilacji laserowej pochłaniać energię ma melanina obecna we włosach.

Natomiast osoby z pieprzykami lub tatuażami często zastanawiają się, czy taka metoda pozbycia się owłosienia jest najlepszym wyborem dla nich. Wszak w znamionach znajduje się melanina, a w tatuażach — barwniki. 

W jaki sposób działa depilacja laserowa?

Epilacja laserowa polega na emitowaniu wiązki światła na wybrany obszar owłosionej skóry. Należy pamiętać, że najlepiej działa ona wtedy, gdy włosy są w fazie aktywnego wzrostu, czyli mają długość ok 1-2 mm. Energia pochłaniana przez melaninę obecną w nich doprowadza do podgrzania korzeni. W efekcie włosy zaczynają samoczynnie wypadać z obszaru zabiegowego, a większość z nich ulega trwałemu zniszczeniu.

Natomiast dla uzyskania pełnego efektu należy wykonać co najmniej kilka sesji laserowej epilacji. Wynika to z tego, że włosy na ciele mają różny okres wzrostu. W ramach takich zabiegów możliwe jest usunięcie nawet do 90% owłosienia.

Depilacja laserowa pozwala na redukcję owłosienia na:

 • nogach,
 • rękach,
 • brzuchu,
 • okolicy bikini,
 • plecach,
 • pachach,

Depilacja laserowa a pieprzyki

Do niedawna pieprzyki stanowiły przeszkodę do wykonania epilacji laserowej. To znamiona barwnikowe składające się z melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Dlatego wiele osób zastanawiała się, czy możliwa jest depilacja laserowa skóry z pieprzykami. Wynika to z przeświadczenia, że podczas zabiegu doszłoby do naruszenia znamiona, co mogłoby nieść za sobą potencjalnie niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.

Natomiast obecnie wykorzystywane techniki epilacji laserowej pozwalają na bezpieczną depilację także u osób z pieprzykami. Podczas zabiegu znamiona są specjalnie zabezpieczane przed wiązką świetlną, aby nie doszło do ich podgrzania i uszkodzenia. Ponadto operator lasera wybiera odpowiednią technologię i długość wiązki świetlnej do typu skóry pacjenta. W efekcie możliwa jest depilacja skóry z pieprzykami, ale tylko przy zastosowaniu zabezpieczenia. Na tkance z pieprzykiem nadal będzie występować owłosienie, które można usunąć mechanicznie np. za pomocą maszynki do golenia.

Depilacja laserowa a tatuaże

Laseroterapia wykorzystująca zjawisko fototermolizy selektywnej jest wykorzystywana nie tylko przy depilacji, ale również przy usuwaniu tatuażu. Dlatego stanowią one przeciwwskazanie do wykonania zabiegu. Zabezpieczenie tatuażu w zależności od jego rozmiaru mogłoby być trudne do wykonania. Ponadto efekt laseroterapii byłby trudny do przewidzenia. Zatem nie jest możliwe wykonanie epilacji u osób z tatuażami.

Wynika to z tego, że zjawisko fototermolizy mogłoby również objąć barwnik zawarty w skórze. W rezultacie tatuaże uległyby wyblaknięciu lub częściowemu usunięciu w toku realizowanej depilacji laserowej.

Czy depilacja laserowa zadziała na każdym typie urody?

Do niedawna istniało przeświadczenie, że najlepsze efekty w zakresie epilacji laserowej mogą uzyskać osoby z jasną skórą i ciemnych włosach. Współczesna medycyna estetyczna wykorzystuje różne rodzaje laserów i długości wiązek. W efekcie nawet osoby o blond włosach mogą skorzystać z tego zabiegu. Natomiast w zależności od typu urody i rodzaju owłosienia będzie konieczne zastosowanie od 6 do nawet 12 sesji, aby uzyskać pełny efekt epilacji laserowej. Pamiętaj, że niezależnie od fototypu należy wykonywać  zabiegi przypominające (ok. 1 raz na rok). Najszybsze i najwyraźniejsze efekty uzyskają klienci z ciemnymi, grubymi włosami i jasną skórą.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej?

Oprócz tatuaży istnieją inne przeciwwskazania do wykonania zabiegu depilacji laserowej, m.in,:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • stany zapalne skóry,
 • epilepsja,
 • przyjmowanie leków powodujących nadwrażliwość na światło,
 • duża wrażliwość na ból,
 • stosowanie retinolu,
 • świeża opalenizna,
 • nowotwory,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • niewyrównana cukrzyca.

W przypadku osób, u których występują te sytuacje, należy wybrać inną metodę depilacji.

Jakie metody alternatywne wybrać dla epilacji laserowej?

Choć depilacja laserowa ma mnóstwo zalet i pozwala na trwałe usunięcie dużej ilości owłosienia, to nie u każdej osoby można ją przeprowadzić. Zatem jeśli występują u Ciebie przeciwwskazania, masz tatuaże na części ciała, którą chciałabyś wydepilować, niską odporność na ból, lepiej wybrać inną metodę depilacji. W Time for Wax usuniesz owłosienie także za pomocą wosku.

To natychmiastowa metoda depilacji, która pozwala na uzyskanie gładkiej skóry na każdym obszarze ciała, również z wygojonymi tatuażami. Choć wiele osób obawia się, że ta technika powoduje duży dyskomfort, to w naszym studio wykorzystujemy wosk umożliwiający usunięcie owłosienia z maksymalnym ograniczeniem bólu. Ponadto sama depilacja trwa kilkanaście minut, a efekt jest natychmiastowy. Gładka skóra w zależności od indywidualnych uwarunkowań utrzymuje się nawet do 2-3 tygodni. Dlatego klienci, u których występują przeciwwskazania do depilacji laserowej lub mają oni tatuaże, skorzystają na depilacji woskiem.

Close Menu