Depilacja laserowa dla różnych fototypów skóry

Depilacja laserem jest metodą usuwania niechcianych włosków z różnych obszarów ciała. Zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Aby przebiegała szybko i jak najmniej boleśnie, musi być jednak odpowiednio dopasowana do fototypu skóry klienta. Co to oznacza? Przed rozpoczęciem depilacji pracownik salonu powinien przeprowadzić dokładną analizę fototypu skóry, dzięki czemu możliwe będzie dobranie optymalnych ustawień urządzenia depilującego.

Czym jest fototyp skóry?

Z terminem fototyp skóry można się zetknąć na przykład podczas wybierania kremu z filtrem SPF. Określa on rodzaj reakcji skóry na działanie promieniowania UV i poziom jej wrażliwości na rozmaite czynniki zewnętrzne. Niestety niewiele osób wie, jaki ma fototyp skóry. Pierwsza wizyta w salonie depilacji laserowej powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Określenie fototypu skóry to podstawa, bez której depilacja laserowa nie powinna się odbywać.

Jeżeli jeszcze nie znasz swojego fototypu skóry, nie musisz się tym przejmować. Większość osób zaczyna się interesować tym tematem dopiero w momencie przejawienia zainteresowania zabiegami depilacji laserowej. W profesjonalnym salonie jeszcze przed rozpoczęciem procesu depilacji ekspert ustali Twój fototyp skóry. Będzie to pierwszy krok na drodze do skorzystania z tej metody pozbywania się niechcianego owłosienia.

Przygotowania do depilacji laserem diodowym

Przygotowując się do konsultacji przed depilacją laserową, nie musisz samodzielnie określać swojego fototypu skóry. Zajmie się tym doświadczona kosmetyczka pracująca w salonie. Zadbaj jednak o to, by miała szansę poprawnie ocenić nie tylko fototyp skóry, lecz także rodzaj włosa. Pamiętaj, aby nie golić się przed wstępną wizytą w salonie i przyjść z widocznym, kilkumilimetrowym owłosieniem. Niekiedy konsultacja może być połączona z próbnym zabiegiem na wybranym obszarze ciała.

Zastanów się też, czy nie korzystasz obecnie (lub w ostatnich miesiącach) z doustnej terapii retinoidami. Zanotuj, jakie zioła pijesz, a także sprawdź skład używanych mieszanek ziołowych na odchudzanie czy wyciszenie i sen. Pracownik salonu może też zapytać, jakich preparatów kosmetycznych używasz do codziennej pielęgnacji obszaru skóry, który ma zostać wydepilowany. Niektóre z kosmetyków zawierają składniki, które w połączeniu z działaniem światła fotonowego mogłyby skutkować niepożądaną reakcją. Depilacja laserowa będzie mogła zostać przeprowadzona, jeśli nie wystąpią ku temu żadne przeciwwskazania. Co może do nich należeć? Przeciwskazania do zbiegu depilacji laserem obejmują:

 • ciążę i karmienie piersią;
 • podniesioną ciepłotę ciała w wyniku choroby (gorączka);
 • infekcje bakteryjne lub wirusowe (na przykład aktywna opryszczka);
 • zażywanie antybiotyków z grupy tetracyklinów i fluorochinolonów;
 • zażywanie doustnych retinoidów – zabieg można wykonać 6 miesięcy od zakończenia leczenia;
 • stosowanie maści z retinolem (retinoidów miejscowych) w miejscu wykonania zabiegu – musi minąć przynajmniej miesiąc od zakończenia kuracji;
 • zażywanie leków światłouczulających i stosowanie niektórych ziół – na przykład dziurawca lub nagietka;
 • iniekcje w obszarze ciała, który ma podlegać zabiegowi;
 • spożywanie alkoholu do 24 godzin przed planowanym zabiegiem;
 • szczepienia – w tym przypadku należy odczekać minimum dwa tygodnie od iniekcji.

Jak się określa fototyp skóry?

Fototyp skóry zależy od ilości zawartej w niej melaniny, która nadaje cerze ciemniejszy lub jaśniejszy odcień. Różnice w kolorze skóry mogą więc występować nie tylko między mieszkańcami różnych kontynentów czy obszarów geograficznych (choć tu są dużo bardziej zauważalne), ale także osób żyjących w tym samym rejonie świata. Jakie fototypy skóry wyróżnia się w dermatologii? Przede wszystkim należy wiedzieć, że istnieje kilka klasyfikacji fototypów skóry. Pierwsza z nich odnosi się do miejsca pochodzenia danej osoby oraz jej przodków do kilku pokoleń wstecz. Tylko w samej Europie ten podział rozróżnia aż cztery rodzaje fototypów skóry:

 • celtycki;
 • północnoeuropejski;
 • środkowoeuropejski;
 • południowoeuropejski.

Aby precyzyjnie określić, jaki jest Twój fototyp skóry, pracownik salonu depilacji musi wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim sprawdza kolor skóry i zawartość melaniny, a następnie analizuje naturalny kolor włosów oraz zabarwienie tęczówki oka. W salonach Time for Wax stosujemy dodatkowo własne, autorskie metody, które pozwalają na dobranie optymalnych ustawień urządzeń do depilacji laserowej do fototypu skóry klienta.

Fototypy skóry – klasyfikacja numeryczna

Depilacja laserowa wykonana w naszych salonach będzie przeprowadzona w sposób odpowiadający fototypowi skóry. Jak można go rozpoznać? Jest to możliwe dzięki specjalnej klasyfikacji numerycznej. Profesjonalny sposób określenia fototypu skóry przed depilacją laserową opisuje reakcję naskórka na działanie promieniowania UV. Wyróżnia się sześć fototypów skóry – od najjaśniejszego (typ I) do najciemniejszego (typ VI). Poszczególne kategorie uwzględniają między innymi kolor cery i włosów, ilość piegów na skórze oraz reakcję organizmu na kąpiele słoneczne. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

 • fototyp I – skóra jest bardzo jasna, wręcz biała; kolor włosów to zazwyczaj jasny rudy albo blond; na twarzy są widoczne liczne piegi; tęczówka oka jest zabarwiona na kolor niebieski;
 • fototyp II – skóra jest blada, prawie biała; podobnie jak przy fototypie I włosy mogą mieć kolor jasnorudy lub blond; występują trzy kolory tęczówek: zielone, niebieskie bądź piwne;
 • fototyp III – skóra ma blady odcień; kolor włosów jest ciemniejszy niż w przypadku fototypów I i II: od blondu po ciemniejsze odcienie wpadające w brąz; kolor oczu nie jest brany pod uwagę, ponieważ możliwy jest każdy odcień tęczówki;
 • fototyp IV – przez cały rok, bez częstego eksponowania na słońce, skóra jest wyraźnie zabarwiona na odcień oliwkowy, typowy dla urody śródziemnomorskiej, lub jasnobrązowy;
 • fototyp V – skóra jest ciemnobrązowa;
 • fototyp VI – karnację można określić jako hebanową lub czarną. To najciemniejszy kolor skóry, spotykany wśród narodów zamieszkujących Afrykę.

Numeryczny schemat klasyfikacji koloru ludzkiej skóry od I do VI wszedł do powszechnego zastosowania w 1975 roku. Zaproponował go amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpatrick, związany zawodowo z Harvard Medical School. Według tej klasyfikacji u ludzi można wyróżnić 6 fototypów skóry w zależności od jej reakcji na promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki zastosowaniu tego podziału eksperci mogą dobrać taką moc lasera, jaka będzie optymalna dla fototypu skóry danej osoby.

Depilacja laserem a fototyp skóry

Jeszcze do niedawna wykonywanie depilacji laserowej twarzy i ciała w przypadku I fototypu skóry było niewskazane. Urządzenia laserowe poprzedniej generacji nie zawsze radziły sobie z delikatnym, typowym dla niego owłosieniem. Dla klientów o jasnych włosach i bladej skórze skuteczność zabiegów była niesatysfakcjonująca. Niska zawartość melaniny w naskórku uniemożliwiała całkowite usunięcie niepożądanego owłosienia. Obecnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań depilacja laserowa przy I fototypie skóry jest możliwa, jednak w poszczególnych przypadkach nadal potrafi być niewskazana. W przypadku osób o siwych żaden obecny na rynku laser nie zadziała. Jeśli chodzi o włosy w kolorze bardzo jasnego blondu lub rudych zabieg epilacji laserowej może wydłużyć serię lub nie zadziałać tak dobrze jak w przypadku włosów ciemnych. Wynika to z zawartości feomelaniny, jednej z form melaniny, która nie pełni dobrze funkcji absorpcji energii wiązki.

Do depilacji laserowej niechętnie podchodzili również klienci o ciemnej karnacji, reprezentującej fototyp VI. W przypadku ciemnej skóry istniało bowiem duże ryzyko poparzenia lub powstania podrażnień. Dziś ryzyko to jest już zminimalizowane. Z kolei osoby o fototypie skóry II–V nigdy nie musiały się obawiać depilacji laserowej, co nie uległo zmianie wraz z rozwojem technologii.

Profesjonalna depilacja laserowa w salonie Time for Wax

Depilacja laserowa to sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Możesz się na nią zdecydować, jeżeli lubisz uczucie gładszej skóry na nogach, ramionach, plecach, klatce piersiowej czy w okolicach bikini. Wypielęgnowana, zadbana skóra podkreśla młodzieńczy wygląd i dodaje pewności siebie. Depilacja laserowa w profesjonalnym gabinecie to efektywny i szybki zabieg, który sprawi, że poczujesz się wyjątkowo.

Przy pomocy depilacji laserowej usuwa się owłosienie z wybranych partii ciała, takich jak okolice bikini, łydki, uda, plecy czy pachy. Efektywna depilacja laserem w wyspecjalizowanym salonie daje efekt gładszej skóry, a zabiegu nie trzeba regularnie powtarzać, jak w przypadku depilacji woskiem, czy golenia maszynką. Laserowe usuwanie owłosienia zapewnia komfort, oszczędność czasu i sprawia, że skóra pozostanie piękna i gładka na dłużej.

W salonach Time for Wax zawsze staramy się dobrać najlepszą metodę depilacji do typu skóry klienta. Specjalizujemy się w depilacji woskiem i skutecznym wyrywaniu włosków zarówno na twarzy (na przykład wąsik czy baczki), jak i całym ciele. Ciepły wosk można bez przeszkód zastosować na każdy fototyp skóry. Równocześnie stawiamy na rozwój, oferując depilację laserem diodowym, który daje możliwość dopasowania mocy do praktycznie każdego fototypu skóry.

Nieoczywiste fototypy skóry – zapisz się na konsultację!

Miejsce zamieszkania, styl życia, intensywne opalanie, a także pochodzenie i genotyp to czynniki, które mogą wpływać na fototyp Twojej skóry. Każdy z nas jest inny i ma indywidualne cechy, które nie zawsze dają się zaklasyfikować na pierwszy rzut oka do danej kategorii fototypu skóry. Jeżeli masz wątpliwości, czy depilacja laserowa jest rozwiązaniem dla Ciebie lub obawiasz się, że Twój fototyp skóry uniemożliwia cieszenie się gładszą skórą po depilacji, nie wahaj się zapytać naszych specjalistów.

Skorzystaj z możliwości przeprowadzenia profesjonalnej konsultacji w wybranych salonach Time for Wax! Umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem poprzez formularz na stronie timeforwax.pl.

Pamiętaj! Epilacja laserowa jest dostępna wyłącznie w wybranych salonach Time for Wax: w Warszawie na ul. Grójeckiej 5, al. Niepodległości 18 i ul. Słomińskiego 17/4, w Krakowie na ul. Pawiej 5 oraz w Katowicach w Galerii Katowickiej.

Close Menu