tatuaż tfw

Jak się ma depilacja do tatuaży?

tatuaż tfw

To co wyróżnia depilację woskiem spośród innych sposobów usuwania niechcianego owłosienia, to to, że jest to metoda całkowicie naturalna. Woskowanie nie niesie ze sobą ryzyka komplikacji, długotrwałych zmian skórnych czy podskórnych. W przeciwieństwie do epilacji laserowej, depilacja woskiem jest wskazana w przypadku depilowania partii ciała pokrytych tatuażami.

Aby opowiedzieć wam o depilacji skóry tatuowanej, zasięgnęłyśmy wiedzy ekspertki w tym temacie. Ta ekspertka jest nie tylko Kosmetyczką w Time for Wax, ale dodatkowo zna się na tatuażach jak mało kto! Zresztą, sama ma ich kilka i są naprawdę piękne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać i depilować skórę po wykonaniu tatuażu, poniższy mini-wywiad jest idealny dla Ciebie!

Czy często depilujesz osoby wytatuowane?

I: Coraz częściej, tatuaże są obecnie bardzo popularne. Czasami są to małe, delikatne wzorki a czasami duże kompozycje. Często jest też tak, że tatuaż jest schowany pod ubraniami i widać go dopiero kiedy klientka zdejmuje np.: spodnie, sweter do depilacji.

Jak odpowiednio przygotować skórę przed wykonaniem tatuażu? Czy usunięcie włosów jest konieczne? Jeśli tak, jaką metodę depilacji rekomendujesz przed tatuowaniem?

I: Skóra przed tatuowaniem musi być zdrowa, bez zadrapań i ran. Usunięcie włosów jest konieczne przed odbiciem wzoru na skórze, jednak jeśli sami nie usuniemy włosków, zrobi to za nas tatuażysta przy pomocy jednorazowej  maszynki. Co do najlepszej metody, to jest to kwestia indywidualna, ja zawsze robię wosk danej partii ciała kilka dni przed sesją tatuażu.


A jak to jest z włosami po wykonaniu tatuażu….  Czy włosy odrastają w tym miejscu? Jak depilować wytatuowaną skórę? Czy w takim wypadku powinno sięgnąć się po maszynkę?

I: Odpowiadając na pierwsze pytanie tak, włosy odrastają na tatuażu 🙂 Musimy jednak pamiętać, że świeżo wytatuowanej skóry nie można golić ani depilować! Trzeba poczekać do całkowitego wygojenia się skóry. Po wygojeniu zdecydowanie polecam depilację, tatuaż bez zbędnego owłosienia wygląda po prostu lepiej. Jeśli chodzi o samą metodę depilacji, to osobiście stosuję depilację woskiem, bo oprócz tego, że pomaga mi się pozbyć włosów, to jeszcze dodatkowo je osłabia, dzięki czemu odrasta ich mniej.  No i najważniejsze! Depilacja woskiem starcza na wiele dłużej niż golenie maszynką. Nie ma też ryzyka zacięcia i zrobienia blizny.

Skoro już jesteśmy przy temacie gojenia… Ile trwa proces regeneracji skóry po wykonaniu tatuażu?

I: Proces regeneracji skóry jest kwestią indywidualną – wszystko zależy od wielkości wzoru, od tego czy tatuaż jest czarny czy też kolorowy, czy zabieg został wykonany poprawnie, czy dbaliśmy o tatuaż, w jakim miejscu na ciele się znajduje itd. Osobiście uważam, że okres plus minus trzech miesięcy powinien być wystarczający, żeby tatuaż się zagoił. Jeśli nie mamy pewności czy skóra już w pełni doszła do siebie, możemy zasięgnąć porady tatuażysty.

Wspominałaś o dwóch metodach usuwania włosów – depilacji woskiem i goleniu maszynką. A co z epilacją laserową? Czy jest ona możliwa na wytatuowanej skórze? Czy jest to bezpieczne?

I: Jeśli rozważamy depilację laserową, to trzeba ją wykonać przed zrobieniem tatuażu! Po wytatuowaniu danej partii ciała nie będzie można używać na niej lasera, ponieważ uszkodzi on barwnik. Tatuaż może się rozlać, stracić kolory, przez co nie będzie wyglądał estetycznie.

Czy słyszałaś kiedyś o takim przypadku, żeby ktoś zniszczył sobie tatuaż przez dobranie złej metody depilacji? 

I: Tak jak przed chwilą mówiłam, nie wolno stosować depilacji laserowej po wykonaniu tatuażu. Jeśli chodzi zaś o depilację woskiem, możemy zniszczyć tatuaż tylko wtedy, gdy depilacja zostanie wykonana zanim tatuaż się zagoi. Grozi to uszkodzeniem skóry. Aby tutaj mieć pewność, że wszystko będzie dobrze, warto pamiętać o przeczekaniu okresu rekonwalescencji skóry, a potem o regularnych peelingach zapobiegających wrastaniu włosków. Tym samym unikniemy stanów zapalnych, po których niestety mogą zostawać blizny, a tusz w tym miejscu będzie bardziej wypłowiały.

Rozumiem w takim razie, że rekomendujesz wszelkiego rodzaju peelingi czy szczotkowanie ciała na sucho?

I: Bezpośrednio „po” tatuowaniu absolutnie nie :). Po zagojeniu tatuażu rekomenduję zarówno szczotkowanie jak i peeling i to nie tylko na tych częściach ciała, na których mamy tatuaże :). Takie złuszczanie martwego naskórka działa naprawdę zbawiennie na stan skóry i sprawia, że wygląda po prostu lepiej.


Czy skóra po wykonaniu tatuażu się zmienia? Czy trzeba ją dodatkowo pielęgnować? Stosować jakieś dodatkowe preparaty?

I: Jeśli tusz został wbity poprawnie, to skóra po zagojeniu się tatuażu wygląda tak samo jak przed jego zrobieniem – z tą różnicą oczywiście, że nabiera kolorów i wzorów :). Tatuaż warto nawilżać i usuwać z niego zbędne owłosienie żeby się lepiej prezentował, o czym również już mówiłam. I ponownie podkreślam – depilujemy tatuaż dopiero po jego pełnym zagojeniu.


No tak, zagojenie tatuażu jest kluczem do jego pięknego wyglądu. Jakimi produktami powinno się nawilżać skórę w tym okresie?

I: Na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych produktów wspomagających gojenie tatuażu. Można o nie zapytać bezpośrednio tatuażystę. Aktualnie mamy naprawdę szeroki wybór specyfików do dezynfekcji czy gojenia tatuażu, wszystkie są dostępne w Internecie.


Czego kategorycznie nie powinno się robić po wykonaniu tatuażu? Czy jest jakaś lista czynności zakazanych?

I: Podobnie jak po depilacji woskiem: zero sauny, siłowni, basenu, opalania, długiego moczenia skóry, przez okres około dwóch tygodni. A potem to już jest kwestia indywidualna. Obserwujemy co dzieje się z tatuażem, jak wygląda, jak przebiega samo gojenie. W razie gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości co do stanu tatuażu, możemy skonsultować się z tatuażystą.

Odpowiednio wykonany tatuaż na zadbanej skórze może być prawdziwą ozdobą. Pamiętajmy jednak, że aby tatuaż wyglądał dobrze, nasza skóra musi być w dobrej kondycji. 

Close Menu