wrastające włosy

Jak usunąć wrastające włosy?

wrastające włosy 

Czym są wrośnięte włosy?

Wrastające włosy są problemem, z którym boryka się wiele osób niezależnie od płci i wieku. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć strefami szczególnie narażonymi na tę dolegliwość są pachy, okolice bikini i nogi. Skóra w miejscu wrastającego włosa jest bardzo wrażliwa, zaczerwieniona – pojawia się na niej guz, który wyglądem przypomina pryszcza. Przyczyną wrastających włosów najczęściej może być nieprzygotowanie skóry do depilacji, wybranie niewłaściwej metody depilacji, bądź wykonanie jej w sposób nieodpowiedni, zła długość włosa. Wrastający włos to włos zwinięty pod skóra. Uszkodzony włos może odrastać krzywo lub być za słaby, by przebić się przez naskórek. Często towarzyszom temu stany zapalne i ropne zmiany skórne.

Niebezpieczeństwa jakie niosą ze sobą wrastające włosy

Wrośnięte włosy to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. O ile sam włos składa się z martwych zrogowaciałych komórek, to jego wzrost i reprodukcja przebiegają w żywych komórkach u podstawy mieszków włosowych, zwanej korzeniem włosa, który tkwi głęboko w skórze właściwej. Sam włos lub właściwie jego „łodyga” wyrasta z mieszka włosowego, gdzie jest powlekany łojem z gruczołów łojowych uchodzących do światła mieszka, przebija się przez skórę właściwą i naskórek aż na powierzchnię skóry, gdzie wydostaje się przez ujście mieszka włosowego, czyli por skóry. Niekiedy dzieje się tak, że podczas depilacji dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co przyczynia się bezpośrednio do powstawania stanów zapalnych i odczynów ropnych w skórze. Włos, który nie jest w stanie przebić się przez górą warstwę skóry zaczyna wrastać. Symptomami towarzyszącymi wrastającym włosom są: zaczerwienienie, pojawienie się małych krostek, swędzenie lub poczucie dyskomfortu w danym obszarze. Może dojść do zakażenia w przypadku gdy depilujemy się w miejscu, gdzie nie przestrzega się higieny.

Jak usunąć wrastające włosy?

Wiele osób błędnie sądzi, że jeśli wrastającemu włosowi nie towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie czy inna zmiana naskórna, to może usunąć wrastający włos mechanicznie, za pomocą pęsety. Nie powinno się tego robić samodzielnie, bez konsultacji z dermatologiem. Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg wiąże się z bólem, może doprowadzić do infekcji, przerwania naskórka lub powstania blizny. Zdecydowanie prostszą i bezpieczniejszą metodą usunięcia wrastających włosków jest użycie do tego odpowiedniego preparatu. Pod włos (można podlinkować stronę z naszymi kosmetykami) jest produktem zarówno zapobiegającym wrastaniu włosków jak i walczącym z już wrośniętymi włosami. Zawiera kwas salicylowy, dzięki któremu złuszcza naskórek i przyczynia się do procesu regeneracji skóry. Aby działanie preparatu było skuteczne, należy minimum kilka razy dziennie stosować go punktowo w miejscu, w którym skóra jest zaczerwieniona i podejrzewamy wrastanie włosa.

Jak wyeliminować ryzyko powstawania wrastających włosów?

Najlepszą metodą zapobiegającą powstawaniu wrastających włosów jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Włosy nie są w stanie przebić się przez górną warstwę skóry, jeśli ta jest zrogowaciała. Dwa razy w tygodniu warto więc wykonywać peeling i masaż przeznaczoną do tego szczotką z włosiem z agawy. Tak przygotowana skóra będzie nie tylko gładsza i miększa, ale przede wszystkim mniej narażona na wrastanie włosów. Dodatkowo, znacznie poprawi się jej kondycja – będzie wyglądała na zdrowszą i bardziej zadbaną.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie nawilżanie skóry i wybranie właściwej dla niej metody depilacji. W celu doboru odpowiedniego kosmetyku do nawilżenia, możliwa jest konsultacja z naszą kosmetyczką. Pomoże ona wybrać właściwy preparat według indywidualnych potrzeb skóry. Natomiast w kwestii depilacji, najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna dla skóry jest depilacja woskiem. Przy usunięciu włosów wraz z cebulkami, ryzyko wrastających włosków jest niższe niż w przypadku innych metod depilacji. Należy jednak pamiętać, że aby depilacja była w pełni skuteczna i bezpieczna – włosy powinny mieć odpowiednią długość. W przypadku, gdy włosy są za długie lub za krótkie, może dojść do ich poprzerywania – czyli bezpośredniej przyczyny wrastania.

Po odpowiednim przygotowaniu się do depilacji i właściwym jej przebiegu, włosy odrastają proste, nie mają więc problemu z przebiciem się przez wierzchnią warstwę skóry. Dlatego tak ważne jest, aby z takich usług korzystać u specjalisty.

Close Menu