szczotkowanienasucho

Szczotkowanie na sucho – czyli cudowne właściwości masażu

szczotkadorotka

 

Szczotkowanie na sucho, znane także jako masaż na sucho to azjatycka metoda zapewniająca ujędrnienie i wygładzenie skóry. Jest to zabieg, który łatwo wykonać samodzielnie w domu bez wysiłku i dużych kosztów. Jedynym dodatkowym przedmiotem, niezbędnym do masażu na sucho jest przeznaczona do tego szczotka z naturalnego włosia.

CZYM JEST SZCZOTKOWANIE CIAŁA NA SUCHO?

Szczotkowanie ciała na sucho jest naturalną metodą złuszczenia martwego naskórka i poprawienia krążenia krwi za pomocą przystosowanej do tego szczotki. Aby masaż przynosił efekty, nie jest konieczne stosowanie w trakcie jego trwania dodatkowych produktów. Ważne jest natomiast zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry  po masażu, do czego można użyć swojego ulubionego kosmetyku.

Początki masażu szczotką pochodzą jeszcze ze starożytności. W Antyku, Grecy korzystali z niego w celu usunięciu potu i pobudzenia krążenia krwi. Rdzenni Amerykanie z kolei używając suszonych kolb kukurydzy próbowali za ich pomocą poprawić kondycję skóry i zapewnić jej zdrowy wygląd poprzez maksymalne jej wygładzenie. Szczotkowanie na sucho to jednak nie tylko Europa i Ameryka – za kolebkę tego zabiegu uznaje się Azję. Masaż szczotką po dziś dzień traktowany jest w Chinach i Indiach jako rytuał piękna.

SZCZOTKOWANIE NA SUCHO – EFEKTY I PRZECIWWSKAZANIA

Szczotkowanie na sucho niesie ze sobą wiele korzyści wynikających z częstego złuszczania i usuwania martwego naskórka. Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku regularnych masażach. Należą do nich:

  • ujędrnienie i uelastycznienie skóry
  • przywrócenie skórze zdrowego koloru
  • redukcja cellulitu
  • pobudzenie krążenia
  • obkurczenie napięcia mięśni (w końcu to masaż!)
  • wygładzenie skóry
  • zapobieganie wrastającym włoskom
  • walka z rozstępami
  • relaks i regeneracja ciała po całym dniu

Aby szczotkowanie na sucho było skuteczne, ważne jest aby wykonywać je regularnie. Nie jest to jednak zabieg czasochłonny czy uciążliwy. Wystarczy 5 minut masażu dziennie, najlepiej przed wieczornym prysznicem, aby cieszyć się efektami gładkiej i miękkiej skóry.

Przeciwwskazaniem do wykonania masażu są wszelkie zmiany skórne na tle wirusowym i bakteryjnym (aby nie roznieść ich po reszcie ciała) oraz otwarte rany. Dodatkowo, nie rekomenduje się szczotkowania na świeżych bliznach. Szczególną ostrożność należy zachować przy zabiegu stosowanym na partiach z pieprzykami i znamionami, aby ich nie zadrapać.

Aby uniknąć podrażnień i zmian skórnych, zalecane jest dezynfekowanie szczotki przeznaczonym do tego produktem (np.: Octaniseptem) przed każdym wykonaniem masażu. Pomoże to utrzymać szczotkę w czystości i dodatkowo zapobiegnie przenoszeniu się bakterii i wirusów.

Nie ma żadnych przeciwwskazań dla masażu na sucho skóry naczyniowej. Naczynka pękają w wyniku temperatury a nie tarcia. Nie mniej w przypadku widocznych żylaków, przed rozpoczęciem masowania należy skonsultować się z lekarzem.

Masaż na sucho może być wykonywany w trakcie ciąży i karmienia piersią, lecz wówczas należy pominąć takie partie jak brzuch i biust. Trzeba jednak pamiętać, aby dostosować nacisk szczotki tak, żeby nie był on za mocny, ponieważ skóra w trakcie i po ciąży jest wyjątkowo wrażliwa. Szczotkowanie jest również sporym wsparciem dla kobiety w walce ze skórką pomarańczową i rozstępami, na które kobiety w trakcie ciąży są bardziej narażone.

SZCZOTKOWANIE NA SUCHO – KTÓRE PARTIE I JAK CZĘSTO?

Jednym z częściej zadawanych pytań dotyczących masażu na sucho jest: które partie można masować i jak często należy to robić?

Masażowi na sucho mogą podlegać wszystkie partie ciała, jednak do każdej z nich należy dostosować nacisk szczotki do skóry. W przypadku szczotkowania nóg nacisk ten może być mocniejszy, jednak gdy masowany jest biust czy dekolt, zalecane są delikatne ruchy przypominające głaskanie.

Częstotliwość wykonywania szczotkowania na sucho jest kluczem do sukcesu. Aby efekty widoczne były jak najszybciej, zalecany jest codzienny masaż trwający od 5 do 10 min przed poranną lub wieczorną kąpielą.  Nie jest to jednak sztywna zasada – rzadsze szczotkowanie również wpływa korzystnie na kondycję skóry, lecz na rezultaty trzeba poczekać dłużej.

Równie ważna co regularność wykonywanego masażu jest jeszcze jego metoda – więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Masaż na sucho – co powinnaś o nim wiedzieć?

Close Menu