Depilacja laserowa a zmiany hormonalne: skuteczność zabiegu

Depilacja laserowa to zabieg, który polega na wchłonięciu światła lasera przez melaninę, która znajduje się we włoskach oraz ich cebulkach. Na skutek tego procesu następuje uszkodzenie mieszka włoska oraz komórek odpowiedzialnych za proces powstawania nowych włosków – dzięki temu włoski odrastają coraz wolniej, a po wykonaniu serii zabiegów wystarczą regularne zabiegi przypominające, by cieszyć się gładszą i wolną od niechcianego owłosienia skórą. Ze względu na to, że wiązka lasera działa na barwnik zawarty we włoskach, najlepiej reagują włoski grube i ciemne, choć znaczenie ma również kontrast między odcieniem skóry a kolorem owłosienia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ciemniejsze i grubsze włoski – szczególnie jeśli pojawiają się na mniej typowych dla kobiet obszarach ciała. Takie ciemniejsze włoski mogą być niekiedy jednym z objawów zaburzeń hormonalnych. Kiedy powinny zwrócić naszą uwagę oraz czy można skutecznie walczyć z nimi za pomocą depilacji laserowej?

Czy ciemne włoski są objawem choroby?

Zanim zaczniesz martwić się nadmiernym owłosieniem na swojej skórze i szukać medycznej przyczyny, sprawdź, czy w ogóle są podstawy do niepokoju. Czasem zapominamy, że ludzkie ciało – zarówno męskie, jak i kobiece – pokryte jest niemal w całości owłosieniem. W przypadku pań włoski są zwykle dużo jaśniejsze i mniej widoczne, jednak nie jest to regułą. Ciemniejsze owłosienie intymne, włoski na rękach i nogach, tzw. wąsik czy pojedyncze ciemne włoski na brodzie to efekt zmian hormonalnych, którym nasze ciała podlegają wraz z upływem czasu. Wyrastanie ciemniejszych i grubszych włosków spowodowane jest działaniem androgenów, czyli męskich hormonów. To nie pomyłka: androgeny w niewielkich ilościach występują także u kobiet, a niepokój powinien wzbudzić dopiero ich nadmiar. Nadmierne owłosienie może pojawić się również po zakończeniu okresu menopauzy, kiedy to wiele kobiet doświadcza wahań hormonalnych. Pamiętaj także o tym, że na widoczność włosków wpływają predyspozycje genetyczne oraz pochodzenie etniczne: panie o ciemniejszej karnacji czy mające przodków na przykład z południowej Europy mogą zaobserwować u siebie ciemne włoski o wiele częściej niż blondynki o bardzo jasnej karnacji. Jeśli jednak zauważasz coraz więcej ciemnych i grubych włosków w mniej typowych dla kobiet obszarach ciała, pojawiły się one nagle lub ich wystąpieniu towarzyszą inne objawy, warto wybrać się do lekarza i sprawdzić, czy nadmierne owłosienie nie jest oznaką poważniejszej choroby.

Ciemne, grube włoski a zaburzenia hormonalne

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej mają bardzo duży wpływ na cały organizm – w tym również na owłosienie. Pojedyncze nietypowe włoski nie są jeszcze powodem do niepokoju. Kiedy jednak rosną bardzo szybko lub pojawiają się w miejscach typowych dla mężczyzn, powinny zwrócić naszą uwagę. Jakie problemy hormonalne wiążą się bezpośrednio z takim owłosieniem? U kobiet najczęściej wyróżniamy trzy rodzaje nadmiernego owłosienia:

  • Hipertrichoza: tzw. syndrom wilkołaka dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i objawia się nadmiernym owłosieniem na całym ciele lub jego obszarach. Najczęściej dotyczy nadmiernego owłosienia nóg, tułowia i twarzy; jeśli występuje ono tylko w wybranych partiach ciała, możemy mówić o hipertrichozie miejscowej. W przypadku włosków pokrywających całe ciało stwierdza się hipertrichozę całkowitą. Może być objawem chorób genetycznych lub zaburzeń endokrynologicznych, choć występuje dość rzadko; szacuje się, że na całym świecie hipertrichoza występuje u kilku milionów ludzi. Przyczyną nadmiernego owłosienia na całym ciele mogą być zespoły genetyczne, problemy hormonalne czy nawet zażywanie niektórych leków.
  • Hirsutyzm: objawia się występowaniem u kobiet owłosienia typu męskiego, czyli nadmiernego owłosienia na twarzy, plecach, klatce piersiowej lub brzuchu. Główną przyczyną jest podwyższone stężenie androgenów, które może wystąpić na przykład z powodu zbyt wysokiego poziomu insuliny czy występowania zespołu policystycznych jajników (PCOS). Hirsutyzm może dotykać nawet 10% kobiet, przy czym jego nasilenie może być różne – z tego względu dermatolodzy stosują specjalną skalę do oceny natężenia dolegliwości.
  • Nadmierne owłosienie związane z wysokim poziomem prolaktyny: ten wydzielany przez przysadkę mózgową hormon może powodować nie tylko wyrastanie ciemnych włosków, ale również intensywny trądzik czy niepłodność. Charakterystycznymi objawami hiperprolaktynemii są także zaburzenia miesiączkowania oraz mlekotok – wydzielanie mleka w gruczołach piersiowych poza okresem karmienia. Należy przy tym pamiętać, że wysokie stężenie prolaktyny jest zjawiskiem naturalnym u kobiet w ciąży i w okresie karmienia; podwyższone wyniki i charakterystyczne objawy powinny zaniepokoić przede wszystkim panie, które nie są w ciąży lub połogu.

W każdym z powyższych przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza, by zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie – przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale również po to, by pozbyć się uciążliwych objawów.

Hashimoto a depilacja – czy można usuwać włoski za pomocą lasera?

Choroba Hashimoto, czyli jedna z chorób o podłożu autoimmunologicznym, która ma ścisły związek z produkcją hormonów tarczycy. Organizm sam produkuje wówczas przeciwciała, które uszkadzają tarczycę, co w efekcie prowadzi do jej niedoczynności i zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy. Do objawów tej choroby zaliczamy między innymi osłabienie i zmęczenie, nagłe zwiększenie masy ciała, bóle mięśni i stawów, problemy ze snem i koncentracją. Niestety, choroby autoimmunologiczne – w tym właśnie Hashimoto – są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej, ponieważ trudniej przewidzieć reakcję organizmu na działanie lasera. Zwiększona wrażliwość układu odpornościowego może skutkować powstawaniem większych podrażnień oraz problemów z gojeniem, a dodatkowo skóra jest bardziej podatna na przebarwienia. Niewykluczone, że podczas zabiegu pojawi się silny dyskomfort i ból. Uregulowanie gospodarki hormonalnej wpłynie na skuteczność zabiegu, ale przede wszystkim sprawi, że negatywne objawy ustąpią, dlatego nie wahaj się dłużej przed rozpoczęciem leczenia. Na depilację laserową przyjdzie jeszcze czas!

Depilacja laserowa: sposób na ciemne, grube włoski

Skoro depilacja laserowa jest najskuteczniejsza w przypadku ciemniejszego owłosienia, usuwanie laserem ciemnych i grubszych włosków wydaje się być dobrym pomysłem. Faktycznie, depilacja z użyciem lasera to jedna z najskuteczniejszych metod, jednak należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku zaburzeń hormonalnych efekty mogą być niezadowalające. Powód jest prosty: wiązka lasera działa jedynie na włoski znajdujące się w fazie wzrostu. Z tego względu konieczne jest kilku- lub nawet kilkunastokrotne powtórzenie zabiegu w odpowiednich odstępach czasowych. W przypadku zaburzeń hormonalnych może się okazać, że co prawda udało się usunąć część włosków, jednak pojawią się zupełnie nowe mieszki włosowe, co z kolei będzie wymagało zastosowania kolejnej serii zabiegu. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, przed rozpoczęciem serii depilacji laserowej postaraj się wyeliminować zaburzenia hormonalne lub ustabilizować swój stan.

Depilacja laserowa i zaburzenia gospodarki hormonalnej: co jeszcze musisz wiedzieć?

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, włosy na ciele nie rosną w jednakowym tempie: część z nich aktualnie znajduje się w fazie wzrostu (anagenie), inne są w fazie przejściowej (katagenie) lub fazie uśpienia (telogenie). Depilacja laserowa działa jedynie na włoski widoczne na skórze, czyli znajdujące się w fazie wzrostu, a czas przejścia pomiędzy fazami wynosi od 4 do 8 tygodni. Z tego powodu depilację laserową wykonuje się seriami, aby usunąć jak największą ilość włosów. W przypadku zaburzeń hormonalnych dochodzi do sytuacji, w której powstają nowe włoski, przez co rezultaty depilacji laserowej nie będą satysfakcjonujące – szczególnie że nowe owłosienie także przechodzi przez różne fazy. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, serię zabiegów depilacji laserowej można rozpocząć już w trakcie procesu stabilizowania gospodarki hormonalnej. Jeśli zastanawiasz się nad przystąpieniem do zabiegu i masz jakieś wątpliwości, warto wspomnieć o nich lekarzowi, ale również umówić się na konsultację w salonie wykonującym zabieg. Dzięki temu poznasz nie tylko przeciwwskazania, ale również zalecenia odnośnie depilacji laserowej oraz dowiesz się, jak przygotować się do zabiegu.

Depilacja laserowa i leki hormonalne – najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, czy leki hormonalne będą miały wpływ na skuteczność zabiegu? Niektóre leki faktycznie mogą zmniejszyć efektywność laseroterapii, jednak nie zaliczamy do nich najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Tabletki antykoncepcyjne, plastry, implant czy spirala nie są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, choć należy wspomnieć o nich podczas konsultacji przed depilacją laserową. Nie zawsze stosuje się je w celach antykoncepcyjnych – niekiedy stanowią podstawę leczenia zaburzeń hormonalnych, na przykład PCOS lub hirsutyzmu. W takiej sytuacji zdecydowanie należy zasięgnąć języka u lekarza oraz skonsultować się ze specjalistką przed rozpoczęciem zabiegu, ponieważ – tak jak wspominamy powyżej – w przypadku niektórych schorzeń depilacja laserowa może być mniej skuteczna i konieczne może być zastosowanie dodatkowej serii zabiegów. Konsultacja w sprawie leków to zawsze dobry pomysł, szczególnie że niektóre preparaty mogą działać fotouczulająco. Nie zawsze są to specjalistyczne leki: taki efekt mogą dawać również suplementy, a nawet… zioła, na przykład ziele dziurawca. Profesjonalne salony kosmetyczne przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzają dokładny wywiad, by ustalić ewentualne przeciwwskazania, dlatego nie zatajaj żadnych informacji przed kosmetyczką. Samo zażywanie większości leków hormonalnych nie jest przeciwwskazaniem, a uregulowana gospodarka hormonalna lub podjęcie leczenia mogą sprawić, że walka z niechcianym owłosieniem będzie o wiele skuteczniejsza.

Close Menu