Historia epilacji laserowej sięga kilkudziesięciu lat. Na przestrzeni tego czasu pracowano nad rozwojem i udoskonaleniem tej metody usuwania owłosienia. Dziś w gabinetach stosuje się kilka typów laserów, jednak prym w skutecznym działaniu wiodą urządzenia diodowe. Z czego to wynika?
Obecne na rynku lasery mają różne parametry i możliwości. Spośród wielu cech, które charakteryzują każdy typ, kluczowe znaczenie ma długość promieniowania – to jest to kryterium, na podstawie którego dokonuje się podziału laserów. Im dłuższa jest emitowana przez urządzenie wiązka, tym głębiej dociera i tym skuteczniej działa.
Spis treści
Rodzaje laserów do epilacji
Z jakiego rodzaju urządzeń korzystają dziś gabinety kosmetyczne i salony depilacji? Najczęściej można spotkać się z:
- laserem aleksandrytowym,
- laserem diodowym,
- laserem neodymowo-yagowy.
Laser aleksandrytowy
Długość jego wiązki wynosi 755 nm i posiada on tzw. „dużą plamkę”, co sprawia, że szybciej się nim pracuje na większych partiach ciała, np. plecach; wnika on w skórę płycej niż laser diodowy – w przypadku jasnej skóry i jasnych włosów jego działanie jest wystarczające, natomiast w przypadku owłosienia średniego i ciemnego lepszym wyborem jest laser diodowy; laser aleksandrytowy jest używany przede wszystkim w ramach epilacji oraz do zamykania naczyń krwionośnych
Laser diodowy
Najczęściej wykorzystuje wiązki o długości 800-810 nm, choć często korzysta też z tych o długości 940 nm – dzięki takiej długości laser z łatwością wyłapuje włoski i się z nimi skutecznie rozprawia; wysokie parametry długości sprawiają, że tego typu sprzęt doskonale sprawdza się zarówno przy jaśniejszych włosach, jak również przy ciemnym owłosieniu oraz karnacji od jasnej do ciemniejszej; poza epilacją laser diodowy jest wykorzystywany m.in. do leczenia trądziku, zamykania naczynek i zmniejszania cellulitu, jest także stosowany w trakcie zabiegów chirurgii dermatologicznej.
Laser neodymowo-yagowy
Jest rozwiązaniem rekomendowanym osobom z ciemną karnacją; emituje wiązki o długości 1064 nm, dzięki czemu działa na barwnik w mieszkach włosowych, ale nie niesie ze sobą ryzyka pochłaniania wiązki przez melaninę w skórze; urządzenie jest także używane do zamykania naczynek i usuwania niedoskonałości skóry, umożliwia też lifting skóry pozbawionej jędrności.
Co to jest IPL i czemu nie jest laserem?
Często mówi się o depilacji IPL, co jest błędem, ponieważ IPL nie jest laserem, tylko urządzeniem z lampą, która naświetla określone partie ciała; w żadnym stopniu nie usuwa on włosków, tylko usypia ich cebulki na kilka miesięcy, po czym odrastają one w niemal tej samej ilości; co ważne – epilacja laserowa po wcześniejszym stosowaniu IPL jest większym wyzwaniem, ponieważ cebulki włosów po naświetlaniu lampą mogą być uszkodzone; IPL jest przydatny w trakcie takich dolegliwości jak trądzik czy rumień, lecz – wbrew obiegowej opinii – nie jest laserem i nie usuwa włosów.
Czemu zdecydowałyśmy się na laser diodowy?
Po wnikliwym i uważnym rozpoznaniu rynku zapadła decyzja, że w Time for Wax idziemy w laser diodowy i że będzie to nowoczesne urządzenie mające status sprzętu medycznego. Nasze urządzenie ma długość fali 810/940 nm, dzięki czemu wnika głęboko i przynosi szybkie efekty niezależnie od fototypu skóry. My jesteśmy nim zachwycone. Zapisz się na epilację laserową i Ty też zachwyć się jego skutecznością. 🙂